Jak poprawić moc sygnału internetu mobilnego ?

lut 22

Jak poprawić moc sygnału internetu mobilnego ?

Aktualnie, każdy z operatorów sieci komórkowych w Polsce oferuje dostęp do Internetu mobilnego. Operatorzy konkurują między sobą cenami, limitami danych, ofertami dla stałych klientów. Niestety, mimo zachęcających ofert i wysokich prędkości możliwych do osiągnięcia, nadal istnieją miejsca w naszym kraju, gdzie użytkowanie z Internetu mobilnego jest utrudnione, a zgłoszenia dotyczące niezadowolenia klientów z zasięgu sieci zdarzają się bardzo często. Istnieje prosty sposób na zmianę tego stanu rzeczy.

Jak to umiejętnie zrobić, żeby sobie nie zaszkodzić ?

Na samym początku, przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian warto się zastanowić, czy nie możemy polepszyć zasięgu naszego internetu likwidując przeszkody w jego funkcjonowaniu.
Jeśli korzystamy z internetu głównie w domu to poszukajmy miejsca z najlepszym zasięgiem.
Bieganie z laptopem w ręku nie jest zbyt wygodne, dlatego polecam skorzystanie z telefonu i sprawdzenie za jego pomocą, gdzie jest miejsce z najlepszym zasięgiem.

Kilka wskazówek:

Im wyżej tym lepszy zasięg, dlatego jeśli masz piętrowy dom szukaj zasięgu na piętrze, oczywiście przy oknach.

Przyczyną słabego zasięgu mogą być także ściany, a szczególnie płyty żelbetonowe tłumią sygnał z nadajników.

Kolejną istotną sprawą, której należy się przyjrzeć jest podłączenie naszego modemu do komputera. Najlepszym sposobem okazuje się najprostszy sposób czyli bezpośrednie połączenie modemu i komputera. Wszelkiego rodzaju przedłużki, które wykorzystujemy do umieszczenia modemu na półce czy parapecie okna powodują,że sygnał jest słabszy. Często pozbycie się takich przedłużek już może znacząco zwiększyć jakość sygnału.

Co do samego modemu trzeba zwrócić uwagę na jego szybkość transmisji danych. Wiadomo, im szybsza tym lepiej.

NAJLEPSZY SPOSÓB NA POPRAWĘ ZASIĘGU INTERNETU

Nie tylko najlepszy, ale także najprostszy sposób to zastosowanie anteny zewnętrznej. Wystarczy spełnienie jednego warunku: Modem musi posiadać wyjście na antenę zewnętrzną. Nawet, jeżeli okaże się to inne wejście niż posiada antena to bez problemu można dostać różnego rodzaju konektory.

Anteny

Dostępne anteny na rynku możemy podzielić na dwa zasadnicze rodzaje: kierunkowe (np. Antena kierunkowa HELICALL 12dBi) i bezkierunkowe (np. Antena HUAWEI 11dBi). Schemat wyboru odpowiedniej jest dość prosty. Jeżeli mieszkamy w miejscu, gdzie mamy dostęp tylko do jednego nadajnika (łapiemy sygnał tylko z jednej anteny), stosujmy antenę kierunkową. Jeżeli sygnał jaki do nas dociera pochodzi z dwóch lub większej ilości nadajników (z jednej strony mieszkania łapiemy sygnał z anteny A, a na drugim końcu pokoju, czy mieszkania z anteny B), lepszym wyborem będzie antena bezkierunkowa.

anteny-do-modemow-gsm-huawei-11-1

Parametry:

1. Kompatybilność – Antena musi obsługiwać te same technologię co nasz modem.
Parametr ten nierozerwalnie łączy się z pasmem, jakie obsługuje nasza antena. Dla przykładu: jeżeli nasz modem obsługuje technologię przesyłu danych HSDPA, niech i nasza antena będzie miała taką możliwość (obsługa pasma do 2100MHz)

2. Zysk anteny – wyrażany w jednostka dBi, im większy tym antena lepiej i skuteczniej poprawi sygnał internetu mobilnego. W przypadku anten kierunkowych nie warto inwestować w anteny o zysku mniejszym niż 10dbi. Natomiast w przypadku anten bezkierunkowych zaleca się anteny powyżej 8dbi.

3. Długość anteny – Ma znaczenie dla anten bezkierunkowych. Z reguły im dłuższa antena tym lepszy ma zysk O ile w przypadku anten kierunkowych nie ma reguły jaki kształt anteny ma większy zysk.

4.Mocowanie anteny – wygodnym rozwiązaniem jest stopka magnetyczna, która w przypadku anten bezkierunkowych często jest ich częścią. Kierunkowe najczęściej montuje się na dachu.

Kupując antenę warto także zwrócić uwagę na zawartość zestawu. Dobrze jest jak w komplecie znajduje się przewód umożliwiający podłączenia anteny do modemu i czy jego długość jest wystarczająca.

Warto przeczytać także:

2 komentarzy

  1. Co do przedłużek (kabli USB) to bym się tu nie zgodził. Sam mam 5 m dobrego kabla USB i modem podłączony do takiej anteny jak na zdjęciu. Takie anteny poprawiają jakość sygnału ale tylko pobliskich nadajników. Jeżeli mamy śladowy sygnał na takiej antenie to stosując antenę kierunkową o zysku 17 dbi zwiększymy szybkość internetu i poprawimy znacznie sygnał. Jedyne co musimy wiedzieć to częstotliwość na jakiej pracuje BTS i pod tą częstotliwość kupić antenę.

Skomentuj

CommentLuv badge