Aplikacja Notability – doskonały,mobilny notatnik dla studenta i nie tylko

paź 30

Aplikacja Notability – doskonały,mobilny notatnik dla studenta i nie tylko

Bądźmy szczerzy, tworzenie notatek nie jest głównym czynnikiem motywującym do zakupu tabletu. Jednak prostota aplikacji Notability może zmienić to podejście. Dzięki takim funkcją jak nanoszenie komentarzy na dokumenty PDF oraz odręczne pisanie po ekranie dotywkowym, tablet staje się świetnym narzędziem do nauki, prowadzenia notatek na studiach/szkoleniach.

Notability pomocne przy nauce

Pierwszy raz zdałem sobie sprawę o przydatności tego typu aplikacji, gdy pogłębiałem swoją wiedzę na temat Google Analytics. Kilkuset stronnicowy dokument PDF bardziej zniechęcał niż zachęcał. Przyswojenie takiej ilości wiedzy musi być poparte regularnym wykorzystywaniem jej w praktyce oraz zaznaczaniem najważniejszych kwestii. W tym celu przydatna jest funkcja adnotacji w PDF. Po otworzeniu dokumentu na pasku u góry ekranu pojawiają się narzędzia umożliwiające zmianę koloru, grubości ołówka lub markera. Nawigacja po dokumencie jest bardzo intuicyjna, można otworzyć kolumnę z podglądem dokumentu i w szybki sposób przejść do interesującej strony. To wszystko sprawiło, że podczas czytania wyżej wymienionego dokumentu mogłem oznaczyć najbardziej istotne informację i w razie potrzeby powrócić do nich bez przeszukiwania całego rozdziału.

Notability

Wykorzystaj Notability na studiach

Po raz kolejny aplikacja przydała mi się podczas wykładu na studiach. Domyślam się, że większość studentów nie prowadzi notatek, ale zdarzają się przedmioty, gdzie warto to zrobić. Notowanie za pomocą komputera lub tabletu jest wygodne do momentu, w którym trzeba zapisać wzór matematyczny lub zilustrować coś na wykresie. Poszukiwanie odpowiednich znaków arytmetycznych lub wstawienie wykresu zajmuje chwilę, a w tym czasie prowadzący wykład zdąży przejść do kolejnego slajdu prezentacji. Notability rozwiązuje ten problem. Gdy potrzebne jest szybkie zapisanie wzoru, możemy przełączyć na tryb pisania odręcznego i rysując palcem po ekranie tabletu sprawnie zapisać wzór. Wstawienie wykresu też nie sprawia problemu, najlepiej przejść na nową pustą stronę, nakreślić wykres za pomocą rysika lub palca, następnie skopiować rysunek i wstawić go do wcześniej utworzonej notatki. Po za tym do notatek można dodać zdjęcia, klipy umieszczone w sieci, figury geometryczne, nagrania głosowe. Podsuwam pomysł na najszybsze prowadzenie notatek z wykładu, otóż wystarczy robić zdjęcia każdego ze slajdów, wklejać je do Notability i pod każdym umieszczać cenne informacje przekazane od wykładowcy :).

Jest to standardowa funkcja tego typu programów, ale warto o niej wspomnieć. Utworzone dokumenty można udostępniać w chmurze (Dropbox, Google Drive itp.), dzięki czemu mamy do nich dostęp także z innych urządzeń (telefon, komputer).

Nie sposób opisać wszystkich funkcji tego programu, dlatego pozwolę sobie je wylistować:

  • Grupowanie notatek w grupy
  • Importowanie dokumentów
  • Auto synchronizacja z Dropbox, iCloud.
  • Udostępnianie notatek znajomym
  • Edycja czcionek, kolorów
  • i wiele innych

Intuicyjność interfejsu, szybka nawigacja, połączenie pisania na klawiaturze oraz odręcznego to wszystko sprawia, że Notability to cenne narzędzie, które można wykorzystać w wielu sytuacjach. Aplikacja jest płatna, ale zdecydowanie warta swojej ceny. Zachęcam do zakupu Notability i poznania w praktyce wszystkich możliwości aplikacji.

Warto przeczytać także:

Skomentuj

CommentLuv badge