Google I/O 2013 – Co nowego w Androidzie ?

maj 16

Google I/O 2013 – Co nowego w Androidzie ?

Wczoraj czyli 15.05.2013 o godzinie 18:00  rozpoczęła się wielka konferencja, na której prezentowane są nowe produkty oraz usługi oferowane przez firmę Google. Od dłuższego czasu widać, że Google mocno pracuje nad tym, aby nie kojarzyć się użytkownikom tylko z wyszukiwarką id doskonale im to wychodzi. My skupimy się na mobilnym systemie operacyjnym Android, bo tego dotyczyła  pierwsza część konferencji.

Wszyscy zwolennicy Androida oczekiwali nowej odsłony tego systemu, jednak koncern skupił się bardziej na developerach prezentując narzędzia, które pomogą im w łatwiejszy sposób tworzyć aplikacje oraz zarabiać na nich.

Kilka statystyk na temat Androida:

 • 900 milionów smartfonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych pracuje n Androidzie
 • 400 milionów urządzeń za Androidem sprzedanych w 2012 roku.
 • 48 milionów aplikacji pobranych z Google Play

Statystyki robią ogromne wrażenie i bez wątpienia można powiedzieć, że rok 2012 dla Androida był rokiem ogromnego wzrostu.

Google Cloud Messaging

cloud messaging

Usługa, która ma na celu zsynchronizowanie wszystkich danych użytkownika w chmurze, dzięki czemu wszystko co zrobimy na smartfonie (np. odznaczymy powiadomienie) sprawi, że automatycznie zniknie z tabletu. (trzeba być zalogowanym do konta google). Ta funkcja zwana jest  synchronizacją powiadomień pomiędzy wszystkimi urządzeniami.

Android Studio

android studio

To świetne narzędzie dla developerów, a zachwyt ich samych można było usłyszeć podczas konferencji. Dzięki temu programowi deweloperzy mogą podejrzeć tworzoną aplikację w czasie rzeczywistym,  co więcej podgląd aplikacji prezentowany jest na wielu urządzeniach o różnych rozmiarach ekranu.

Game Services

cloud services

Tutaj miła niespodzianka dla graczy, która umożliwia synchronizację progresu w grach między urządzeniami, co oznacza, że posiadając taką samą grę na tablecie i smartfonie, nie ważne na jakim urządzeniu gramy to postęp jest zapisywany na jednym i drugim. Oczywiście dostępne są także rankingi, dzięki czemu możemy porównać nasze osiągniecie z innymi graczami. Wszystko to zsynchronizowane jest z Google+.

Google Play Music Access

google-play-all-access

Konkurencja dla Spotify? Na to wygląda.

To usługa muzyczna, dzięki której otrzymujemy dostęp do ogromnej bazy nagrań z sklepu Google Music. Abonament miesięczny w tym przypadku wynosi 9,99 dolarów, co nie jest dużą kwotą biorąc pod uwagę to, iż cena jednej płyty muzycznej to około 30 zł.

Google Play Education

google-play-education

W sklepie Google wprowadzono specjalną sekcję przeznaczoną specjalnie dla uczniów, studentów oraz nauczycieli. Google Play for Education to zbiór aplikacji podzielonych przedmiotami (matematyka, fizyka, geografia) oraz stopniami nauki (pierwsza klasa, druga klasa).  Usługa ma usprawnić edukację oraz umożliwić łatwy dostęp do materiałów edukacyjnych.

Nowa aplikacja Google Hangouts

google-hangout

Komunikator, który można ściągnąć już dzisiaj na iOS oraz Androida. Google zapewnia, że w komunikacji liczą się głównie ludzie, a nie technologia, dlatego udostępniają platformę, która w żaden sposób nas nie ogranicza. Możemy wysyłać zdjęcia, prowadzić bezpłatne wideo rozmowy lub pisać bezpłatne wiadomości.

Google Now i Knowledge Grapf  w języku polskim!

Tutaj bardzo dobra wiadomość dla nas, obie usługi otrzymały wsparcie w języku polskim.

Nic nie stoi teraz na przeszkodzie, aby zadać pytanie GŁOSOWO wyszukiwarce np. „Kim był Steve Jobs?” i otrzymamy gotową odpowiedź.

steve_jobs_pyt

 

Google Now to także świetna funkcjonalność za pomocą, która poinformuje nas:

 • Jakie jest natężenie ruchu w drodze do domu (na podstawie Twojej lokalizacji)
 • Informacje o pogodzie w miejscu, którym przebywasz (lokalizacja)
 • Transport publiczny w miejscu, w którym przebywasz
 • O wynikach meczy, które właśnie trwają
 • Terminy spotkań z Twojego kalendarza
 • Szybko dostęp do tłumacza
 • Przelicznik walut z bieżącymi stawkami
 • Ciekawe miejsca w pobliżu

google_now_update

Warto przeczytać także:

Skomentuj

CommentLuv badge