Chroń dane w telefonie – Lista sprawdzonych aplikacji

cze 05

Chroń dane w telefonie – Lista sprawdzonych aplikacji

Do opublikowania listy aplikacji, które pozwolą na lepszą ochronę danych w telefonie zainspirował mnie komentarz użytkownika BMKPA pod jednym z naszych artykułów, w których  poruszony został temat bezpieczeństwa informacji i danych użytkowników korzystających z aplikacji mobilnych:

Witam! Jeśli chodzi o pobieranie darmowych aplikacji, temat należy do dość problematycznych, ponieważ użytkownicy pobierając wszelkiego typu aplikacje zmuszeni są do akceptacji często zawiłych regulaminów, w których zawarte są zgody na temat udostępnienia naszych danych znajdujących się na urządzeniu, z którego właśnie korzystamy. Tego typu aplikacje ograniczają naszą prywatność. Dane te są później wykorzystywane przez firmy, nie tak jakbyśmy sobie tego życzyli jak w przypadku aplikacji opisanej powyżej. Nawiązując do powyższego artykułu, twórcy takich aplikacji oferując nam bezpłatne aplikacje mają w podtekście ukryte zamiary, pozyskania naszych danych w celach biznesowych. Nigdy nic nie ma za darmo, podpisując umowy lub akceptując regulaminy zawsze zobowiązujemy się do przekazania danych. Nasuwa się w związku z tym pytanie: Jak chronić nasze dane a jednocześnie nie rezygnować z korzystania z aplikacji? Co w związku z bezpieczeństwem informacji?

Rzeczywiście jest to duży problem, na który większość posiadaczy smartfonów nie zwraca uwagi. W celu wstępnego rozeznania w temacie odsyłam do pliku PDF dotyczącego sesji na konferencji „Prywatność w cyfrowym świecie” prowadzonego przez: Dr. inż. Wacława Iszkowskiego (http://www.giodo.gov.pl/plik/id_p/5709/j/pl/). W sieci pojawiło się wiele artykułów na ten temat, stąd nie rozwijam tego tematu, tylko skupiam się na tym jak można lepiej chronić prywatność korzystając z aplikacji.

Lista aplikacji do ochrony danych

Poniższa lista została opublikowana przez GuardianProject.info. Są to sprawdzone aplikacje, które kompleksowo rozwiązują problem prywatności i bezpieczeństwa.

get_it_on_play_logo_large

Aplikacje dostępne są w Google Play.
  1. Orbot – to aplikacja wykorzystująca projekt TOR (darmowe oprogramowanie, które pozwala na wymianę informacji w Internecie bez naruszania prywatności). Tor zapewnia ochronę tożsamości użytkownika w sytuacji, gdy inne usługi sieciowe żądają prywatnych informacji. Orbot umożliwia również wybór aplikacji, w których ma być wykorzystywany TOR do ochrony prywatności. GOOGLE PLAY
  2. Orweb – to przeglądarka, która obsługuje privacy enhanced proxy. Orweb chroni przed analizą sieciową, blokuje pliki cookie, nie przechowuje historii przeglądania i wyłącza lampę błyskową, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowników. Google Play
  3. ChatSecure – prywatne i bezpieczne wiadomości, tak w skrócie można opisać tą aplikację. Aplikacja zintegrowana z „Off The Record„. Pozwala „chatować” z każdym w dowolnym miejscu za pomocą standardu chatu XMPP. Google Play
  4. Pixelknot –  Ukryj tajemnicę, którą chcesz komuś przekazać na zdjęciu. Z Pixelknot tylko osoba, która posiada tajne hasło może odblokować komunikat. Pozostali użytkownicy będą widzieli tylko ładne zdjęcie. Aplikacja zapewnia świetną zabawę, a dodatkowo jest świetnym sposobem na przekazywanie ukrytych wiadomości. Google Play

 

To tylko kilka aplikacji z listy Guardian Project. Polecam zapoznanie się z całością bezpośrednio na stronie https://guardianproject.info/.

Jeżeli znacie sposoby lub aplikację, które w jakikolwiek sposób poprawiają bezpieczeństwo użytkowników mobilnych to podzielcie się w komentarzach. 

Warto przeczytać także:

    brak podobnych wpisów

Skomentuj

CommentLuv badge