3D Touch w Iphone 6S – co to takiego i jak działa?

wrz 30

3D Touch w Iphone 6S – co to takiego i jak działa?

Choć można się spierać czy agresywna polityka patentowa Apple jest słuszna, faktem pozostaje, że gigant z jabłuszkiem jest potentatem w zakresie innowacji stosowanych w swoich produktach. Wytyczając nowe standardy, Apple wprowadza trzeci wymiar dotyku do swojego nowego produktu – Iphone 6S.

Jesteśmy przyzwyczajeni do ekranów dotykowych w urządzeniach mobilnych. Obecnie są to niemal wyłącznie dotykowe ekrany pojemnościowe. Dawniej – choć obecnie też się zdarzają w specyficznych przypadkach, stosowano ekrany oporowe, wymagające dużej siły nacisku (i z reguły specjalnych rysików).

Główną zaletą „dotyku” pojemnościowego jest jego niebywale delikatne i precyzyjne działanie. Wystarczy przesuwać palcem po ekranie, dotknąć go lub przytrzymać palec dłużej w jednym miejscu, aby wywołać odpowiednią reakcję urządzenia mobilnego.

apple_3dtouch

http://www.forbes.com/sites/jvchamary/2015/09/12/3d-touch-iphone-6s/

Idea 3d touch

Wywoływanie dodatkowych akcji poprzez przytrzymanie palca w jednym miejscu ekranu, zabiera nam cenny czas. Inżynierowie Apple wpadli więc na pomysł, jak temu zaradzić. W technologii 3D Touch ekran reaguje również na nacisk, a nie tylko na samo położenie palca. Dzięki temu smartfona obsługuje się znacznie szybciej i naturalniej.

Skomplikowana technologia

Ekran Iphone’a 6S to prawdziwe cudeńko technologiczne. Jest wielowarstwowy. Szkło ekranu, bardzo odporne na urazy mechaniczne, mimo wszystko pod naciskiem nieco się ugina. Naukowcy wykorzystali tę cechę i pod warstwą wierzchnią umieścili – oprócz „standardowej”, pojemnościowej warstwy dotykowej – przezroczystą płytkę zawierającą elementy reagujące na nacisk – tensometry.

Tensometry mają postać cienkich, meandrujących ścieżek ułożonych w kształt niewielkiego prostokąta. Ich zewnętrzny obrys jest bardzo podobny na całym ekranie, ale w zależności od położenia tensometru, zmienia się jego wewnętrzna struktura. Dzięki temu tensometry są w stanie dokładnie mierzyć naprężenia w każdym miejscu ekranu. Ale to nie wszystko.

Technologia w służbie precyzji

Wraz z nagrzewaniem się i stygnięciem ekranu (np. na słońcu, w zimie na stoku), dochodzi do zmian naprężeń w obrębie płytki reagującej na nacisk. Mogłoby to wpływać negatywnie na precyzję działania technologii 3D Touch.

Aby skompensować naprężenia termiczne, inżynierowie zastosowali dodatkową warstwę tensometrów umieszczonych po drugiej stronie płytki. Odczyty z poszczególnych tensometrów w obydwu warstwach są poddawane skomplikowanym kalkulacjom w celu dokładnego wyznaczenia punktu nacisku.

Podsumowanie

Można spodziewać się, że technologia 3D Touch szeroko się rozpowszechni, bo – mówiąc kolokwialnie – to prawdziwy hit. Dodanie do dwóch wymiarów (osi X i Y) płaskiego ekranu, możliwości zadziałania na niego w wymiarze trzecim (Z), poszerza możliwości interakcji z urządzeniem.

Zobaczcie również Apple 3D Touch – Demo

 

Warto przeczytać także:

Skomentuj

CommentLuv badge