Latarka Brightest Flashlight (aplikacja android) potajemnie udostępniała dane osobowe reklamodawcą

lut 04

Latarka Brightest Flashlight (aplikacja android) potajemnie udostępniała dane osobowe reklamodawcą

Ciesząca się dużą popularnością aplikacja Brightest Flashlight (latarka android) potajemnie kolekcjonowała dane osobowe i udostępniała je reklamodawcom. Aplikacja Brightest Flashlight, która została pobrana przez użytkowników ponad 50 milionów razy oraz otrzymała ponad 900 tysięcy pięciogwiazdkowych opinii w Google Play Store, oszukiwała użytkowników udostępniając ich dane lokalizacyjne oraz informacje identyfikujące urządzenie osobom trzecim, w tym sieciom reklamowym. To wszystko odbywało się bez zgody użytkownika, a raczej bez jego świadomości.

Pomimo, że aplikacja dostępna jest za darmo to użytkownik powinien być poinformowany o gromadzonych danych, na podstawie takiej informacji jest w stanie ocenić czy usługa jest warta udostępniania prywatnych informacji . Latarka Brightest Flashlight pozostawiała użytkowników w ciemności, ale ciemność ta dotyczy poinformowania ich o gromadzonych danych.

Dla większości użytkowników smartfonów ustawienia dotyczące uprawnień mogą być uciążliwe. Dużo osób nie zastanawia się klika „Instaluj” nie zagłębiając się w szczegóły. Jak wielu z nich zdaje sobie sprawę o gromadzeniu przez aplikację jakichkolwiek danych?

Jak widać edukacja w zakresie bezpieczeństwa urządzeń mobilnych jest również bardzo ważna. Powyższy przykład jest przestrogą. Przy pobieraniu darmowych aplikacji radzę zagłębić się w szczegóły i upewnić się jakie dane są gromadzone.

Warto przeczytać także:

5 komentarzy

 1. Jeśli chodzi o darmowe aplikacje (szczególnie te w Google Play) to jest to dość często spotykane. Twórca gromadzi takie dane, a później sprzedaje. Za kilka dni zdziwienie skąd tyle spamu w naszej skrzynce mailowej.
  Denis ostatnio opublikował…Jak wyłączyć reklamy Google dopasowane do preferencji?My Profile

 2. Witam! Jeśli chodzi o pobieranie darmowych aplikacji, temat należy do dość problematycznych, ponieważ użytkownicy pobierając wszelkiego typu aplikacje zmuszeni są do akceptacji często zawiłych regulaminów, w których zawarte są zgody na temat udostępnienia naszych danych znajdujących się na urządzeniu, z którego właśnie korzystamy. Tego typu aplikacje ograniczają naszą prywatność. Dane te są później wykorzystywane przez firmy, nie tak jakbyśmy sobie tego życzyli jak w przypadku aplikacji opisanej powyżej. Nawiązując do powyższego artykułu, twórcy takich aplikacji oferując nam bezpłatne aplikacje mają w podtekście ukryte zamiary, pozyskania naszych danych w celach biznesowych. Nigdy nic nie ma za darmo, podpisując umowy lub akceptując regulaminy zawsze zobowiązujemy się do przekazania danych. Nasuwa się w związku z tym pytanie: Jak chronić nasze dane a jednocześnie nie rezygnować z korzystania z aplikacji? Co w związku z bezpieczeństwem informacji?

  • GlobalCentrumGSM /

   Temat zawiłych regulaminów odnosi się nie tylko do aplikacji mobilnych, ale racja darmowe aplikacje zarabiają głównie na danych osobowych. Podstawową ochroną takich danych są ustawienia prywatności, w których można zabronić dostępu choćby do danych lokalizacyjnych. Dziękujemy za treściwy komentarz,a zarazem motywacje do rozeznania w temacie. Postaramy się w najbliższym czasie opracować artykuł na temat bezpieczeństwa.

 3. Według normy PN-ISO/IEC 27001 bezpieczeństwo naszych danych powinno zawierać się w trzech zasadniczych atrybutach ochrony: poufności, integralności i dostępności. Oznacza to, że dostęp do tych danych mają tylko osoby uprawnione, gwarantują nam dokładność, kompletność informacji i metody przetwarzania oraz zapewniają korzystanie z informacji upoważnionym użytkownikom tylko z określonymi potrzebami. Organizacje, które posiadają informację zdają sobie sprawę z ich realnej wartości i bardzo często próbują to wykorzystać niezgodnie z przeznaczeniem.
  W normie PN-ISO/IEC 17799:2007 możemy przeczytać „Zaleca się wprowadzenie odpowiedniej ochrony w przypadku dołączenia urządzeń przetwarzania mobilnego do sieci.” niestety nie rozwiązuje to problemu, brak jasnych rozwiązań jak radzić sobie z ochroną danych na naszych telefonach. Skala zarabiania na informacjach z aplikacji cały czas się zwiększa i staję się coraz bardziej niebezpieczna dla nas wszystkich korzystających, na co dzień z dobrodziejstw nowoczesnej technologii. Uważam, ze warto byłoby zająć się tym tematem szerzej i przedstawić go innym- osobom nieświadomie korzystającym z aplikacji. Mam nadzieje, że ta wypowiedź ukierunkuje rozważania.
  Pozdrawiam!

Skomentuj

CommentLuv badge